DOTAZY A ODPOVĚDI

Základní otázka při použití tepelného čerpadla je nalezení primárního zdroje energie.
Ekonomicky nejvýhodnější tepelná čerpadla voda-voda lze realizovat na hydrogeologicky příhodných lokalitách. Při rozhodování o zdroji primární energie je dobré nejdříve ověřit možnost čerpání vody ze studny nebo vrtu a její vypouštění. Toto se obvykle vyplatí i při nutnosti studnu nebo vrt budovat.

PROČ POŘÍDIT PRÁVĚ SPIRÁLU?

  1. Nejnižší spotřeba vody. Víme, že vody není nazbyt, proto ji můžeme ochladit co nejvíc a pracovat s minimálním průtokem. Pro výkon 7 kW je minimální průtok 0,175l/s = 10 l/min = 0,6m3/h.
  2. Pracuje bez filtrace - odpadá potřeba čistit filtr. Vodu zbavujeme hrubých nečistot na sítku ponorného čerpadla, nebo sacího koše. Jemnější nečistoty jsou unášeny vodou celým systémem do odpadu.
  3. Teplota vody stačí 3°C. Ne vždy má zdrojová voda více než 8°C jak požadují jiní.
  4. Provoz bez servisních prohlídek. Proč platit drahý servis? Vaše lednička také pracuje bez kontrol a seřizování.
  5. Minimální nároky na kvalitu vody. Vodní cesty primárního okruhu tvoří hladké plochy mědi.
  6. Nezanáší se. Konstrukčním uspořádáním dosahujeme rychlosti proudění vody, při které se odplavují nečistoty.

PLYN NEBO TEPELNÉ ČERPADLO?

O kolik je tepelné čerpadlo dražší než plynový kotel?

U tepelného čerpadla jsou v ceně instalace zahrnuty všechny potřebné náklady. U plynového vytápění je část nákladů na pořízení funkčního systému uvedena v dodávce topenářské firmy (kotel, montáže), část v dodávce stavební firmy (komín, kaplička, plynovod) a náklady na přivedení plynu k pozemku jsou obvykle skryty v ceně parcely. Sečtením všech nákladů potřebných pro instalaci plynového vytápění zjistíte, že rozdíl v ceně mezi plynovým vytápěním a tepelným čerpadlem není tak velký, jak by jste čekali.

Rodinný dům s tepelnou ztrátou 10 kW, s podlahovým vytápěním a čtyřmi obyvateli.

Pořizovací náklady plynového vytápění 164 100,-Kč
Pořizovací náklady systému voda-voda SPIRÁLA 200 000,-Kč
Rozdíl v pořizovací ceně je 35 900,-Kč vč. DPH

Kolik ušetří tepelné čerpadlo oproti plynovému kotli?

Tepelné čerpadlo dokáže ušetřit přibližně 45 až 55 % z celkových provozních nákladů domu. To představuje u nového zatepleného rodinného domu s tepelnou ztrátou 10 kW úsporu přibližně 31 000 korun ročně. Pokud by ceny energií už nerostly, ušetří tepelné čerpadlo po 5 letech provozu 155 000 korun, po 10 letech 310 000 korun a po 15 letech 465 000 korun. Pokud ceny energií porostou, budou tyto částky ještě výrazně vyšší. Tato kalkulace je pro tepelné čerpadlo země-voda, pro Tč voda-voda vzhledem k vyššímu COP vychází ještě příznivěji.

Kdy se mi investice do tepelného čerpadla vrátí ?

Za tepelné čerpadlo, podle výše uvedeného příkladu, zaplatíte o 35900 Kč vč DPH více než za plynové vytápění. Když si tuto investici do tepelného čerpadla porovnáte s dosaženou roční úsporou provozních nákladů 31 tisíc korun, jednoduchým výpočtem vyjde návratnost mírně přes 1 rok. Pokud budou ceny energií růst, bude růst i dosažená úspora a reálná návratnost bude ještě výrazně kratší.

Lepší než na návratnost, je hledět na tepelné čerpadlo jako na finanční investici. Když si uložíte 35 900 Kč do banky, získáte na úrocích přibližně 904 Kč, které budete muset ještě zdanit. Když tyto peníze investujete do tepelného čerpadla, získáte 31 000 korun čistého výnosu, což je 86 %. Ještě před třemi lety byla návratnost tepelného čerpadla podle výše uvedeného příkladu skoro 4 roky, dnes je to jeden rok. Dlouhodobý růst energií jednoznačně hovoří pro volbu tepelného čerpadla.

DOTAZY A ODPOVĚDI Z ON-LINE PORADNY:

Pro TČ voda -voda 10 kW je podle Vašich informací potřebný primární zdroj vody cca 15 l/min. Z jaké hloubky, resp. i vzdálenosti se ještě tento systém vyplatí provozovat?

Odpověď: Dobrý den, například čerpadlo příkonem 0,37kW při průtoku 15l/min vytlačí vodu 60m vysoko. Při správně dimenzovaném potrubí jsou v něm tlakové ztráty minimální, vzdálenost není omezena. Důležitý je správný návrh instalace. Hloubka 60 i více metrů není problém, vzdálenost nerozhoduje.

Proč všude jinde u vaší konkurence vyžadují kvalitu vody z důvodu zanášení a také mají TČ z mědi.

Odpověď: Dobrý den, odolnost proti zanášení máme srovnatelnou se zanášením Cu potrubí. Voda zrovna tak proudí po hladkých Cu plochách. Rychlost proudění volíme nad hranicí usazování. Pokud Vaše voda nezanáší měděné rozvody, nebude zanášet ani Tč SPIRÁLA. Hromadně vyráběné měděné trubkové výměníky, které používá konkurence, mají přestupovou plochu zvětšovanou zvrásněním, nebo žebrováním a zanášení pro ně může být problém.

Mám studnu s železitou vodou. Když se TČ zanese, dá se chemicky vyčistit?

Odpověď: Dobrý den, za celou historii tepelných čerpadel SPIRÁLA nebylo potřeba použít chemické čištění. Ale všechny součásti, které přicházejí do styku s vodou jsou z mědi pájené mědí a stříbrem a není problém výparník v případě potřeby chemicky čistit. Optimálně 10% kyselinou citronovou.

Jaké parametry by měla mít studna - průměr,hloubka, sloupec vody, vydatnost přítoku a podobně.

Odpověď: Na rozměrech studny nezáleží, rozhoduje množství vody, které do ní přitéká. Na 10 kW výkonu je potřebný minimální průtok vody ze studny 15 l/min.

Dobrý den, zajímalo by mě porovnání nákladů na vytápění pomocí TČ-voda-voda a plynový kondenzační kotel. Jedná se o RD o tepelné ztrátě asi 7-9 kW.

Odpověď: Dobrý den. Asi nejpřesnější informace najdete na serveru TZB- http://www.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/269-poro... . Průměrný roční topný faktor pro tepelné čerpadlo voda-voda se pohybuje od 3,5 do 6,69. Ještě doporučuji zaškrtnout políčko \"Vypočítat náklady na ostatní spotřebu el. energie\", jelikož se vám zobrazí i náklady na elektřinu, takže uvidíte celkovou úsporu včetně speciální sazby pro tepelné čerpadlo - D56.

Topím dřívím, které mám zadarmo. Musím ho, ale dělat 3 dny na celý rok.. Kolik u vás ušetřím, když bych vydělával 100 000 Kč na tepelné čerpadlo 120 pracovních dní bez jídla? když budu dělit 120 :3, tak mi vyjde 40 to je let . 40let než by se mi to rentovalo teď mi je 47let. jaká je šance že se dožiji 87 let?

Odpověď: Dobrý den, s tepelným čerpadlem přijdete o pohyb na čerstvém vzduchu při zpracování dřeva. Mimochodem byl jsem přesvědčen, že všechno, i dřevo už má majitele - jak ho můžete mít zadarmo? Ztratíte důvod každý den se starat o topení a tuto relaxační činnost nahradíte pravděpodobně stresujícím trávením času bez pohybu. Komfortní bezobslužné vytápění tepelným čerpadlem nevede ke zdravému způsobu života našich prarodičů. Rozhodně větší šanci na dožití 87 let máte bez tepelného čerpadla.

V rodinném domku typu Okál (RD Jeseník) máme instalováno teplovodní akumulační vytápění Komex se třemi akumulačními nádržemi. Jak nejvhodněji do tohoto systému vytápění připojit Vaše čerpadlo, je účinnější tímto čerpadlem vytápět akumulační nádrže nebo přímo radiátory ÚT? Děkuji.

Odpověď: Dobrý den, akumulační nádrž je pro tepelné čerpadlo vždy výhodou. Celý objem nádrží akumulačního vytápění by ale pravděpodobně zbytečně zpomaloval regulaci. Po posouzení Vaší instalace bych Vám asi navrhl využívat jen část akumulace.

Dobrý den, je možné vrt k vytápění požívat také jako zdroj vody pro dům?

Odpověď: Dobrý den, samozřejmě, voda se používá do tepelného čerpadla i jako užitková z jednoho vrtu.

U původního samotížného etážového topení s kapacitními rozvody byl vyměněn před 6 lety kotel na uhlí za plynový. Spotřeba za rok je 30000 kWh při úsporném režimu-na komfort celého domu odhaduji 45000. U domu je kopaná studna 4m hl. Vydatnost neznám. Dá se odhadnout? Písčité podloží. Bude ekonomičtější voda-voda nebo země voda?

Odpověď: Dobrý den, podle spotřeby tepla potřebujete průtok ze studny 22 až 33l/min. Vydatnost studny se ověří čerpací zkouškou. Orientačně můžete ze studny čerpat potřebný průtok a sledovat výšku hladiny. V lokalitách s pískovým podložím nebývají problémy. Systém voda-voda je jednoznačně ekonomičtější.

Dobrý den, jaká je prosím hlučnost tepelného čerpadla, resp. kompresoru?

Odpověď: Dobrý den, kompresor je uvnitř tepelného čerpadla dobře odhlučněn. Hlučnost tepelného čerpadla SPIRÁLA je podle typu a výkonu od 38 do 45 db u větších výkonů.

Dobrý den, mám v třípodlažním zánovním domě o základech 10x10metrů ústřední topení. Jde tepelné čerpadlo napojit i na tento způsob vytápění? Popřípadě kolik stupňů maximálně jde do radiátorů a jaký je výkon a příkon při maximální teplotě vody v radiátorech. Děkuji

Odpověď: Dobrý den, připojit samozřejmě lze. Příkon při 55°C je 29% výkonu. Při vyšší teplotě se zvyšuje příkon. Maximální výstupní teplota je 65°C.

Dobrý den, uvažuji o TČ, spálím cca 80q uhlí, a zajímá mě, jaký výkon potřebuji a v případě TČ voda-voda, jaký průtok vody ze studny Děkuji.

Odpověď: Dobrý den, odhadem výkon 11kW, průtok 16l/min

Dobry večer, pro výpočet účinnosti je asi nutné připočíst k příkonu tepelného čerpadla i příkon ponorného čerpadla ve vrtané studni? cca 500W? Cena, předpokládám, nezahrnuje projekt a instalaci. Máme již budovu vytápěnu EL kotlem, 15KW výměníkem v krbové vložce a solárními panely. Novy 40m vrt s vydatnosti 0.75 l/s a starou kopanou studnu 11m ve vzdál.13m od vrtu a ta se nedá přeplnit, stale zůstává rezerva 4m. Děkuji za odpovědi

Odpověď: Dobrý den, ano, k příkonu tepelného čerpadla musíte připočíst výkon na dopravu vody, jeho velikost začíná na 90W, pro vaši realizaci počítejte 350W. Vydatnost studny a vsakování máte s velkou rezervou. Cena v našem ceníku je za samotné tepelné čerpadlo.

Dobrý den, dá se kombinovat vytápění a ohřev TUV? Děkuji.

Odpověď: Dobrý den, ano tepelné čerpadlo vytápí na aktuálně potřebnou teplotu a TUV ohřívá na Vámi zvolenou teplotu do 60°C

Dobrý den, mám kopanou studnu 6 m hlubokou s velkým přítokem vody. Používám ji jako jediný zdroj pro barák. Jde použít i pro tepelné čerpadlo? Jak zajistit druhou vsakovací studnu. Lze vodu jen odvézt do kanalizace? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, vhodnost studny ověříte jedině čerpací zkouškou. Vydatnost musí být 15l/min na 10 kW výkonu + spotřeba domu. Vsakování se provádí podle místních podmínek, vsakovací studna je jednou z možností. Kanalizaci lze použít jen v ojedinělých případech.

Dobrý den stavím novostavbu RD blízko řeky, kde je dostatek spodní vody. Je vhodná instalace TČ VODA/VODA v takové lokalitě? Předem děkuji za brzkou odpověď.

Odpověď: Dobrý den, je tedy možné vybudovat studnu odpovídajícího průtoku? Pak pravděpodobně bude možné vybudovat nejúčinnější systém tepelného čerpadla voda-voda.
U tepelného čerpadla jsou v ceně instalace zahrnuty všechny potřebné náklady. U plynového vytápění je část nákladů na pořízení funkčního systému uvedena v dodávce topenářské firmy (kotel, montáže), část v dodávce stavební firmy (komín, kaplička, plynovod) a náklady na přivedení plynu k pozemku jsou obvykle skryty v ceně parcely. Sečtením všech nákladů potřebných pro instalaci plynového vytápění zjistíte, že rozdíl v ceně mezi plynovým vytápěním a tepelným čerpadlem není tak velký, jak by jste čekali.